Londyn 2012

We wtorek  29 maja 2012 roku o g. 8.30 rozpoczęła się nasza wspaniała przygoda – podróż do Londynu.  Czterdzieścioro dziewięcioro  uczniów i  pięcioro  nauczycieli  z naszej szkoły (I. Groborz, A. Surma, P. Brachmański, I. Kocoń – Śmich oraz A. Kubica)  wyruszyło    autokarem do francuskiego  portu Calais, by stamtąd  promem dotrzeć  do  malowniczo położonego Dover  i dalej znów autokarem do stolicy Wielkiej Brytanii.

Od początku wycieczki spotykało nas wiele nowych doświadczeń i ciekawych wrażeń.  Po przejechaniu ok. 1500 km Kanał La Manche przywitał nas na promie szarym i mglistym świtem, przez który z trudem przebijało się słońce. Wkrótce jednak przygrzewało mocno i  dzień stał się  prawdziwie letni.  Zobaczywszy w Greenwich miejsce, gdzie jest wyznaczony południk 0, zwiedziliśmy potem Tower of London, Tower Bridge, Katedrę św. Pawła oraz  centrum  Londynu, czyli  tzw. City. Przejazdy metrem i przejścia tunelem pod Tamizą wspaniale uzupełniły  całodniowe poznawanie brytyjskiej stolicy. Byliśmy zmęczeni, ale bardzo podekscytowani. Tymczasem o g. 19.00 czekała nas kolejna porcja nowości, czyli spotkanie z rodzinami angielskimi i zakwaterowanie w ich domach. Nie obyło się bez wielkich emocji i serdecznych powitań.

Nazajutrz o g. 8.00 znów wyruszyliśmy w drogę ku odkrywaniu perełek Londynu.  Najpierw dotarliśmy do Galerii Figur Woskowych Madame Tussand’s, gdzie znaleźliśmy się wśród znanych postaci ze świata polityki, nauki i kultury. Potem dotarliśmy do Muzeum Historii Naturalnej, w którym doświadczyliśmy trzęsienia ziemi i zobaczyliśmy modele wielu zwierząt, nawet płetwala błękitnego i diplodoka, naturalnej wielkości.  Na zakończenie dnia przyszła pora na  London Eye. W specjalnych kapsułach wznieśliśmy się na wysokość ponad 130 metrów i z zapartym tchem oglądaliśmy rozległą panoramę Londynu.

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Cambridge, siedziby najstarszego na świecie uniwersytetu. Tak głęboko urzekło nas majestatyczne piękno zabytkowych uczelni, że wielu uczniów zapragnęło w nich kiedyś studiować. Jako ciekawostkę zobaczyliśmy tu także intrygujący most matematyczny, zbudowany przed laty bez gwoździ.

Piątego dnia wycieczki znaleźliśmy się obok Big Bena i budynku Parlamentu i zobaczyliśmy paradę policji konnej przy Buckingham Palace. Dotarliśmy między innymi także na Trafalgar Square i do China Town. Niemałe wrażenie zrobił na nas kilkupiętrowy sklep z samymi zabawkami oraz ogromnie zatłoczona Oxford Street, którą doszliśmy do sklepu Primemark.

Po pożegnaniu naszych gospodarzy wieczór przywitaliśmy w autokarze, którym udaliśmy się do Dover. Tam wjechaliśmy na prom i przepłynęliśmy znów Kanał La Manche, tym razem w stronę  portu Calais.  Stąd wyruszyliśmy prosto do Polski.  Mieliśmy z sobą nie tylko mnóstwo pamiątek,  ale przede wszystkim wspaniałe wspomnienia. Pod opieką naszego pilota, pana Ryszarda z Biura Podróży „Atlas”, poznaliśmy wiele niezwykłych miejsc w Londynie i Cambridge. Wykorzystaliśmy mnóstwo okazji, by rozwijać swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Anna Kubica