Historia

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Ziemi Radlińskiej mieści się w Radlinie przy ulicy Rymera w dzielnicy Głożyny. Szkoła niemal już od 100 lat wychowuje kolejne pokolenia młodych ludzi, którzy w jej murach odkrywali swoje talenty, rozwijali zainteresowania i zdobywali wiadomości z różnych dziedzin.

Budynek, w którym obecnie się uczymy, został zbudowany w 1927 roku. Był on na owe czasy bardzo nowoczesny, choć mieścił zaledwie siedem klas lekcyjnych. Decyzję o jego rozbudowie podjęto w 1967 roku dzięki staraniom Henryka Skaby – pierwszego powojennego kierownika głożyńskiej szkoły. On też przygotował dokumentację niezbędną do zatwierdzenia planu rozbudowy placówki. Funkcję swą Henryk Skaba pełnił nieprzerwanie od 1 września 1945 roku do 15 sierpnia 1968 roku.

W 1968 roku dyrektorem szkoły został Jan Swoboda, który pełnił tę funkcję do 1984 roku. W następnych latach placówką kierował Henryk Brachmański, a od 1997 roku Jolanta Żydziak. W 2007 roku stanowisko dyrektora szkoły objęła Danuta Krzyśków.

W tym samym roku zostało otwarte w naszej szkole Multimedialne Centrum Informacji, a w 2008 roku szkoła dołączyła do sieci placówek korzystających z dziennika elektronicznego. Szkoła została wyposażona w tablice interaktywne, rzutniki, laptopy i inne pomoce dydaktyczne. W październiku 2011 roku został oddany do użytku plac zabaw wybudowany w ramach projektu „Radosna szkoła – place zabaw”.

W 2014 roku w szkole wiele się zmieniło. W dotychczasowej sali gimnastycznej wykonano strop i podzielono pomieszczenie na dwie kondygnacje. Na parterze umiejscowiono szatnie, na piętrze administrację szkoły z zapleczem socjalno-sanitarnym. W budynku szkoły zainstalowano system zabezpieczający przed pożarem (klapy oddymiające i okna napowietrzające) oraz specjalną platformę, która może dowieźć potrzebujących na obie kondygnacje szkoły. Prace remontowe trwały do 15 września. Opóźniony powrót do szkoły nie oznaczał przedłużonych wakacji. Od 1 do 15 września zajęcia odbywały się w radlińskich salkach katechetycznych, świetlicy OSP na Głożynach i w Szkole Podstawowej nr 4. Nadal jednak trwała rozbudowa całego kompleksu szkolno - przedszkolnego. Nową część szkoły wraz z połączonym ze szkołą przedszkolem oddano do użytku w 2015 roku. W nowej części mieści się przestronna sala gimnastyczna z trybuną dla widowni, szatnie, łazienki, świetlica, biblioteka oraz sala lekcyjna. Uczniowie uzyskali możliwość korzystania ze stołówki.

W 2017 roku dyrektorem szkoły została Joanna Dylich. W następnym roku odbyła się w szkole uroczystość nadania imienia. Szkoła otrzymała sztandar i nadano jej imię Ziemi Radlińskiej.

Data dodania: 2020-09-24 13:03:06
Data edycji: 2024-02-29 11:30:50