#ŁączyNasPamięć

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Polin w Warszawie. W tym roku przypada 80.rocznica powstania w getcie warszawskim. Uczniowie wykonali żonkile. Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Uczniowie uczestniczyli w niezwykłych lekcjach historii i języka polskiego, podczas których mogli obejrzeć film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem", wysłuchać opowiadania "Było - nie ma-jest" oraz "Takich dwóch, jak nas trzech".
Akcji towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.
Data dodania: 2023-04-23 16:09:01
Data edycji: 2023-04-23 16:09:43